Útmutató az ipari daruk különböző típusaihoz és azok alkalmazásához

Az emelőberendezések napjaink gazdaságának számos területén megtalálhatóak. A gyártási folyamatok temérdek részfolyamatból és munkamenetből tevődnek össze, melyek egymást követik, és gyakran nagyban függenek egymástól. Ebből az okból kifolyólag nem csak a termékek gyártásának egyes tevékenységeit és technológiai folyamatait kell optimalizálni, hanem az anyagmozgatás lépéseit is alaposan meg kell tervezni. A tehermozgatás tehát fontos részét képezi minden ipari tevékenységnek és segíti a termékek effektív véglegesítését. Modern gyártási folyamatok esetén a tökéletesen megtervezett anyagmozgatási folyamatok mellett szükséges az ezekre a feladatokra legalkalmasabb tehermozgató berendezések kiválasztása is. Ezzel biztosítható a hatékony gépről- gépre, munkaterületről- munkaterületre való anyagszállítás.

 

Terhek emelésére és mozgatására különféle szerkezeti kialakításokkal rendelkező ipari daruk alkalmazhatóak. Ezek olyan berendezések, melyek a teher mozgatását függőleges és vízszintes irányban képesek elvégezni egy előre behatárolt munkaterületen belül. Minden ipari daru acélszerkezetből áll, mely a berendezés tartórendszerét képezi és meghatározza a külső formatervezését is. Az acélszerkezet külső vagy belső felületeire olyan mechanizmusok kerülnek felhelyezésre, melyek a daru mozgatását teszik lehetővé. A legfontosabb kifejezések, amelyekkel ipari daruk esetében találkozhatunk: daru teherbírása, daru fesztávolsága, emelési magasság, forgódaruk esetén a gém kinyúlási hossza, mozgási sebességek.

 

Az ipari daruk alapvető típusai a következők: híddaruk, portáldaruk, oszlopos forgódaruk és könnyűszerkezetes daruk, melyek mindegyike egyedi célokra, környezetekre és iparágakra van tervezve. Ebben a cikkben szeretnénk ismertetni az alap szerkezeti kialakításokat, azok jellemzőit, használati és működésbeli különbségeiket és feltárni az ipari felhasználásaik széles skáláját.

 

Híddaruk

A híddarukat általánosan úgy lehet jellemezni, mint ipari felhasználásra tervezett emelőberendezések, melyek keresztirányú főtartóval (híddal) vannak ellátva. Terhek emelését láncos- vagy sodronyköteles emelő biztosítja, mely a főtartó mentén fut. A híd két végére kerekeken guruló kereszttartó van felszerelve, mely a berendezés hosszirányú mozgatását teszi lehetővé, két egymással párhuzamosan futó darupálya mentén.

 

A híddaruk széleskörű választékot kínálnak szerkezeti kialakításukat tekintve, melyeket különböző felhasználási területeken és üzemi körülmények között lehet használni: egyfőtartós híddaruk, kétfőtartós híddaruk, alulfutó híddaruk, egyfőtartós félportál daru.

Népszerűségük főként az alacsony karbantartási és üzemeltetési költségükből adódik. Előfordulásukat tekintve gyakran megtalálhatók gyártócsarnokokban, belső és külső raktárakban, melyek lehetnek fedettek, de akár fedetlenek is.

híddaru a BGB Solutions gyártótól két 8000 kg teherbírású SWF Krantechnik emelővel felszerelve

 

Az egyfőtartós híddaruk elérhetők hengerelt vagy hegesztett főtartóval. A megfelelő típusú tartó kiválasztásával helytakarékosabb konstrukció, és akár megnövekedett emelési magasság is elérhető. A főtartó mentén elektromos emelő mozog, mely függőleges emelést és keresztirányú mozgást tesz lehetővé. A híddaruk pálya menti mozgása és az emelők főtartón való mozgatása alapfelszereltségként folyamatos felgyorsulást és lelassulást biztosító mechanizációval vannak felszerelve a teher mozgatásánál előforduló veszélyes kilengések minimalizálására.

 

A kétfőtartós híddarukat magas teherbírások elérésére használják, illetve ha nagy fesztáv mellett kell elérni magas teherbírást, esetlegesen ha kiegészítő segédemelésre van szükség. Az egyfőtartós híddarukkal ellentétben az emelő egy a főtartók tetejére felhelyezett kocsira van felszerelve, mely az emelő keresztirányú mozgását biztosítja. Ez a kialakítás nagyobb emelési magasságot biztosít. A kétfőtartós darukat kiegészítő szervizplatformmal, és irányítófülkével is fel lehet szerelni.

 

Az alulfutó híddaruk olyan speciális eseteknél jelentenek megoldást, mikor a darupálya a csarnok mennyezetére vannak rögzítve annak oszlopai helyett. Elengedhetetlen alapfeltétele az ilyen típusú kialakítás felhasználásának természetesen a megfelelő terhelhetőségű tetőszerkezet. Más szerkezeti kialakításokkal szemben az alulfutó híddaruk nagy előnye a nagyobb kinyúlás, mely megnöveli az emelő főtartón való mozgásterének hosszát.

 

Egyfőtartós félportál daruk sajátos típusú darupályát használnak, melyek egyik oldala a padlózaton vagy padlózatba beépítve helyezkedik el, míg a másik oldal standard híddaru pálya szerkezeti kialakítást követ. Mivel külön pályarendszerük van, felszerelhetők már használatban lévő híddaruk alá is, így egyidejűleg több munkaterületet is ki lehet szolgálni a két különálló daruval.

 

Portáldaruk

A portáldaruk mozgatása, ellentétben a híddarukkal, padlózaton vagy padlózatba beépített sínek mentén történik. Ideális választás nagy területen fekvő raktárakhoz, ahol nem lehetséges oszlopokra felhelyezett darupálya kiépítése. Terhelhetőségüktől függően megkülönböztetünk egyfőtartós- és kétfőtartós portáldarukat.

 

Alkalmi súlyemelésekhez könnyű mobil portáldaruk használatosak. Ezek a daruk úgy vannak kialakítva, hogy a csarnokok padlózatán, szabadon mozoghassanak kerekek segítségével. Ezek a kerekek poliuretánból készülnek és fékrendszerrel vannak ellátva, amely biztosítja a portáldaru stabil helyzetét a biztonságos munkavégzéshez. Fontos megjegyezni, hogy biztonsági okokból kifolyólag tilos a daru teher alatti elmozdítása.

 

kerekeken mozgó portáldaru 3200 kg teherbírással a BGB Solutions gyártótól SWF Krantechnik elektromos emelőkkel felszerelve

 

Oszlopos forgódaruk

Ideálisak kisebb munkaterületekre, ahol terhek kezelésére van szükség és nincs lehetőség darupálya kiépítésére. Az elnevezésből adódóan a daru karja egy oszlopra van felhelyezve, bár ezen a kialakításon kívül az emelőkart csarnokok falára, oszlopaira (konzolos forgódaruk) is fel lehet szerelni. Abban az esetben, ha a darut más munkaterületeken is szeretnék használni, a fix lehorganyozott pozíciójú oszlopos és konzolos kialakítás mellett elérhetőek mobil forgódaruk is, melyek a csarnok padlózata mentén, szabadon áthelyezhetők. Fontos megjegyezni, hogy teher alatt a mobil forgódaruk elmozdítása biztonsági okokból tilos.

 

Szerkezeti kialakításuknak köszönhetően a forgódaruk a legkülönfélébb követelményekre szabhatók teherbírás, elfordulási tartomány (szerkezeti kialakításuktól függően akár 360°) és felszereltség szempontjából. A gém elfordítása elérhető kézi vagy akár elektromos kivitelben is.

 

A forgódaruk költséghatékony megoldást nyújtanak nem csak a beruházásukat tekintve, de az esetleges más munkaterekbe való áthelyezésüket és telepítésüket figyelembe véve is.

 

négy függőkapcsolóval felszerelt 250 kg teherbírású oszlopos forgódaru egy gyártócsarnokban

 

Könnyűszerkezetes daruk

A könnyűszerkezetes darurendszerek modern, praktikus és rugalmas megoldást jelentenek könnyebb terhek emelésére és mozgatására. Ezek a berendezések általában könnyű alkatrészekből állnak, üreges alumínium- vagy acélprofilok felhasználásával, mely lehetővé teszi a gyors összeszerelést és egyedi igényekhez való igazítást.

 

Könnyed szerkezetének köszönhetően a daru mozgatása kevesebb erőfeszítést vesz igénybe. A könnyűszerkezetes daruk kifejezetten alkalmasak termék összeállítási feladatokra, autóműhelyekbe, festőműhelyekbe, raktárakba, de akár gyártósorokra is. Ezen berendezések maximális teherbírása elérheti akár a 2000 kg-ot is.

 

Hatalmas előnyként szeretnénk kiemelni a könnyűszerkezetes daruk moduláris szerkezete nyújtotta lehetőségeit. Ezen kialakítás lehetővé teszi a berendezés jövőbeli kibővítését, átkonfigurálását és így az aktuális igényekhez való igazodást. Hátrányuk az ezekből a lehetőségekből adódó nagyobb konstrukciós összetettség, és hogy a standard híddarukhoz képest általában drágábbak.

 

három SWF Krantechnik elektromos emelővel felszerelt könnyűszerkezetes daru egy gyártócsarnokban

 

A felsorolt darutípusok mindegyikének megvannak a sajátos erősségeik. Az igényekhez legmegfelelőbb típus kiválasztásakor olyan tényezőket kell szem előtt tartani, mint: teherbírás, munkaterület, mobilitás, telepítési környezet és természetesen az elvégzendő feladatok speciális igényei. Mindezek után kijelenthetjük, hogy ezek a gépek számos ipari folyamat építőelemét képezik világszerte. A technológia előrehaladtával olyan innovatív változtatásokra számíthatunk, melyek tovább növelik az emelőberendezések hatékonyságát és kibővíti képességeiket.